Otwórz menu

Panie, Ty wiesz – droga św. Piotra metodą lectio divina

Zgłoś się

Dostępne terminy:

31/05/2024 - 02/06/2024

Ofiara na cele rekolekcyjne: 200 zł

Opis:


Św. Piotr – prosty rybak, uczeń Jezusa, apostoł. Przeszedł drogę od fascynacji Jezusem, po niezrozumienie, zwątpienie, wyparcie się i zdradę, skruchę i pewność, że sam nie może nic. Drogę od pewności siebie do pokory. Stał się Opoką Kościoła.

W historii św. Piotra możemy zobaczyć nasze życie. Po nawróceniu wydawało nam się, że możemy zostawić już wszystko i iść za Jezusem. Może zdawało nam się, że mamy już taką wiarę, że możemy chodzić po wodzie. Wystarczyło przestać patrzeć na Jezusa, by tonąć – w naszych problemach, grzechach, życiowych zmaganiach. Ile było w nas wtedy strachu, że nie damy rady? A przecież Bóg był obok, gotowy wyciągnąć rękę. Doświadczaliśmy, że Bóg działa w naszym życiu małe i duże cuda, że z nami jest. Ile już razy obiecywaliśmy sobie, że z Jezusem to nawet na śmierć, że tacy jesteśmy wierzący? A chwilę potem – „Nie znam tego człowieka”. Zostawaliśmy odarci z błyszczenia i przekonania o własnej wielkości, pewni tylko tego, że On nas zna, kocha i wszystko o nas wie.

Droga świętego Piotra daje nam nadzieję, że mimo naszych upadków, lęków i wątpliwości, Bóg z nas nie rezygnuje. On nie oczekuje od nas miłości idealnej, wystarczy mu taka, jaką potrafimy kochać.

Zapraszamy na weekendowe spotkania ze Słowem Bożym i metodą lectio divina (łac. Boże, duchowe czytanie). To jedna z najstarszych metod rozważania Słowa Bożego, wywodząca się ze średniowiecznej tradycji Kościoła. Przez poszczególne etapy (lectio, meditatio, oratio, contemplatio) prowadzi do odkrycia, co Bóg mówi przez to Słowo do Kościoła, jaki jest tego kontekst na tle innych fragmentów Pisma Świętego i co przez to Słowo mówi do mnie, o mnie i mojej historii. Słowo pozwala poznać Boga i siebie, otwiera serce na miłość. Słowo może dotykać, leczyć, podnosić.

Rekolekcje zostaną podzielone na trzy weekendy i razem będą stanowiły całość. Pierwszy weekend będzie wprowadzeniem do metody lectio divina i historii życia św. Piotra.

Zasadnicza część spotkania odbędzie się w milczeniu. Prosimy zabrać ze sobą Pismo Święte i notatnik oraz o zadbanie o sakrament pokuty przed rekolekcjami.

Prowadzący:

Ks. Paweł Jakubowski (ojciec duchowny WSD Hosianum w Olsztynie)
Katarzyna Kobusińska (dziewica konsekrowana)


PODSTAWOWE INFORMACJE:

Weekend rozpoczyna się w piątek o godz. 18:00, a kończy w niedzielę (w niedzielę w programie będzie również Msza św.). Prosimy nie planować wyjazdów w trakcie lub przed zakończeniem weekendu. Wyżywienie zapewniamy na miejscu. Zakwaterowanie od godz. 15.00 do 18.00, natomiast pierwszym posiłkiem będzie kolacja o godz. 18.00 w dniu rozpoczęcia. Należy zabrać ze sobą Pismo św., notatnik, obuwie do chodzenia w budynku.

Prosimy o ofiarę za zakwaterowanie i wyżywienie:
– bez pościeli – 200 zł/os.
– z pościelą – 220 zł/os.

Potwierdzenie przyjęcia na weekend wysyłamy sms-em na numer podany w zgłoszeniu. Po otrzymaniu potwierdzenia proszę niezwłocznie o wpłacenie zadatku w wysokości 100 zł lub całej kwoty.

Osoby mogące wesprzeć Dzieło, prosimy o wniesienie ofiary o 100 zł większej.

Osoby, które nie dysponują wystarczającymi środkami, prosimy o kontakt, abyśmy mogli znaleźć najlepsze rozwiązanie.

Opłata za weekendy/rekolekcje
Informujemy, że z powodu zmieniających się kosztów utrzymania opłata za rekolekcje może ulec zmianie.

 


PRZELEWU BANKOWEGO MOŻNA DOKONAĆ NA KONTO:

Ośrodek Rekolekcyjny Źródło Jakuba w Dobrym Mieście

ul. Orła Białego 30, 11-040 Dobre Miasto

Tytuł przelewu: Imię i nazwisko + nazwa weekendu / rekolekcji

PKO BP SA oddział w Bartoszycach,
50 1020 3570 0000 2302 0026 7690

Zgłoś się

Panie, Ty wiesz - droga św. Piotra metodą lectio divina

Chcę otrzymywać propozycje Ośrodka Rekolekcyjnego "Źródło Jakuba" na e-mail
Wróć do góry
Zamknij menu